خبر خبر

مانور کامل طرح اضطراری فرودگاه شیراز برگزار شد
مانور کامل طرح اضطراری فرودگاه شیراز برگزار شد

نخستین مانور کامل طرح اضطراری خارج از محوطه فرودگاه در سطح فرودگاههای کشور و چهارمین مانور فرودگاه بین المللی شیراز روز سه شنبه مورخ 7/10/95 برگزار شد.

رضا بدیعی فرد مدیر کل فرودگاههای استان فارس در حاشیه اجرای این مانور گفت: بر اساس سناریو ؛  یک فروند هواپیمای فوکر 100 به مقصد تهران با 45 نفر مسافر و کروی پروازی در فاصله 40 مایلی(80 کیلومتری) شمال فرودگاه به دلیل آتش گرفتن موتور شماره یک و لرزش شدید بدنه تقاضای بازگشت به فرودگاه را دارد پس از اعلام وضعیت اضطراری توسط برج مراقبت پرواز، دستگاههای امدادی، اطفایی و انتظامی در میعادگاه حضور می یابند سپس هواپیما در فاصله 15 مایلی(30 کیلومتری) فرودگاه موتور شماره 2 را نیز از دست می دهد و در فاصله 3 مایلی(9 کیلومتری) فاینال باند چپ سانحه سقوط هواپیما اتفاق می افتد. خودروهای امدادی و امنیتی بلافاصله از میعادگاه به محل وقوع سانحه اعزام می شوند حلقه های امنیتی با حضور سپاه حفاظت هواپیمایی، حراست اداره کل و پلیس به منظور جمع آوری اسناد و مدارک بجا مانده از سانحه و مسافرین تشکیل شد سپس عملیات اطفائیه، امداد و نجات و انتقال مصدومین و مجروحین نیز صورت پذیرفت.

بدیعی فرد اضافه کرد: در این مانور بزرگ بیش از 25 دستگاه خودرو و 500 نفر از سازمانها و ارگانهای امدادی و انتظامی حضور فعال داشتند.

وی افزود: برگزاری چنین مانورهایی تأثیر بسزایی در نحوه برخورد با سوانح هوایی دارد چرا که ساعت اولیه سانحه از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید تمامی دستگاهها هر چه سریع تر به محل اعزام شوند.

مدیر کل فرودگاههای فارس گفت: خوشبختانه ارزیابی های اولیه نشان می دهد که هماهنگی بین بخشی نسبتاً خوبی انجام شده است هر چند اجرای چنین مانورهایی، نواقصی هم دارد.

خاطر نشان می سازد؛ با توجه به اجرای عملیات مانور در محوطه ی خارج از فرودگاه، مدیریت بحران استان وظیفه فرماندهی و هماهنگی بین دستگاههای مختلف و متولی امر امداد و نجات را بر عهده داشت.

بلافاصله پس از پایان مانور جلسه ای با حضور مدیر کل فرودگاههای استان فارس، مدیریت بحران استان، کارشناسان و ارزیابان شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و نمایندگان ارگانها و سازمانهای شرکت کننده در مانور برگزار شد و مشکلات و نواقص موجود در مانور مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

یادآور می شود؛ هدف از برگزاری مانور ارزیابی توانایی ها و تمرین وظایف ارگان های ذی ربط، آمادگی جهت مدیریت بحران در وضعیت اضطراری، آشنایی مدیریت و کارکنان عملیاتی فرودگاه با سازمانها و ارگانهای امدادی و انتظامی، فراهم بودن تجهیزات و افزایش توان عملیاتی در هنگام بروز سوانح و حوادث می باشد.

گفتنی است در این مانور؛ مدیر کل دفتر نظارت بر مقررات فرودگاهی شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران، کارشناسان ارزیابی مانور از شرکت فرودگاهها و سازمان هواپیمایی کشوری، مدیریت بحران استان فارس، جمعیت هلال احمر، مرکز اورژانس و فوریت های پزشکی، پزشکی قانونی، آتش نشانی، نیروی انتظامی، پلیس راهور، شهرداری شیراز، پایگاههای نیروی هوایی ارتش (شهید دوران) و نیروی هوایی سپاه (امام خمینی(ره))، نمایندگان ادارات گاز، آبفا، برق منطقه ای و واحدهای مستقر در فرودگاه(اداره های مراقبت پرواز، ایمنی و آتش نشانی، حراست، سوختگیری، پلیس و سپاه حفاظتت هواپیمایی و شرکت خدمات فرودگاهی سامان حضور داشتند.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد