خبر خبر

ساخت ترمينال جديد فرودگاه شيراز با اعتبار 300 ميلياردي
فارس به مجراي ورود گردشگر خارجي تبديل مي شود

مدير كل فرودگاههاي استان فارس با اشاره به ساخت ترمينال جديد در فرودگاه بين المللي شيراز گفت: اين ترمينال در مساحت 23 هزار متر مربع و با اعتبار 300 ميليارد تومان در حال ساخت است.

رضا بديعي فرد افزود: اين ترمينال كه به عنوان ترمينال پروازهاي خارجي احداث مي شود، ظرفيت جا به جايي سالانه 2 ميليون مسافر را خواهد داشت.

به گفته وي سال گذشته 100 ميليارد تومان براي ساخت اين ترمينال هزينه شده و راه اندازي آن سبب افزايش پروازهاي خارجي فرودگاه خواهد شد.

بديعي فرد با اشاره به ظرفيت هاي گردشگري استان فارس گفت: با احداث ترمينال جديد براي پروازهاي خارجي، قصد داريم چرخه گردشگري كشور را تغيير داده و استان فارس را تبديل به مجراي ورود گردشگرخارجي به كشور كنيم.

وي ادامه داد: استان فارس در واقع ايران قديم است و پتانسيل هاي گردشگري فراواني دارد.بسياري در دنيا هستند كه آرزوي سفر به استان فارس را دارند.اگر زير ساخت هاي گردشگري و حمل و نقل استان فارس تامين شوند، مي توان گام بسيار مهمي در تحقق اقتصاد غيرنفتي برداشت بنابراين تمام فرودگاههاي استان فارس داراي اهميت هستند.

به گفته مديركل فرودگاههاي استان فارس، 7 فرودگاه در اين استان واقع شده اند كه شامل فرودگاه هاي شيراز، لار، لامرد، زرقان، جهرم، فسا و داراب مي شوند. در حال حاضر دو فرودگاه فسا و داراب غير عملياتي است و فرودگاه زرقان نيز براي برقراري پروازهاي آموزشي و تفريحي در اختيار بخش خصوصي قرار دارد.

مدير كل فرودگاههاي استان فارس به راه اندازي فرودگاه جهرم در سال گذشته نيز اشاره كرد و گفت: اين فرودگاه با اعتبار 13 ميليارد توماني و با بهره گيري از هواپيماهاي برجامي فعال شده است.

بديعي فرد افزود: فرودگاه جهرم تقريبا به مدت 10 سال غيرعملياتي، و متروكه شده بود.سال گذشته با پيگيري هايي كه انجام شد، با صرف حدود 2 ميليارد تومان اعتبار شرايط قابل قبولي براي از سرگيري پروازها ايجاد شد.

بديعي فرد افزود: درزگيري سطوح پروازي، نصب سيستم هاي ناوبري، استقرار واحد ايمني زميني و آتشنشاني، سوختگيري هواپيما، پليس و سپاه، احداث ساختمان اداري و تجهيز آن، ايجاد زيرساخت هاي آب، برق، گاز و نصب سيستم هاي مخابراتي از جمله اقدامات انجام شده براي راه اندازي فرودگاه جهرم بود و خوشبختانه فرودگاه با 2 پرواز در هفته عملياتي شد.

مدير كل فرودگاههاي استان فارس به نقش مهم هواپيماهاي برجامي در برقراري پروازهاي جهرم اشاره كرد و گفت: با توجه به محدوديت 2500 متري طول باند، دماي هوا و ارتفاع، فرودگاه ظرفيت پذيرايي از همه تايپ ها را ندارد.از ميان هواپيماهاي موجود در كشور تنها  اي-تي- آر ها و امبرائرها توان نشست و برخاست در فرودگاه جهرم را دارند كه براي پذيرش هواپيماهاي بدنه وسيع بايد طول باند افزايش پيدا كند.

بديعي فرد ساخت ترمينال جديد را از ديگر برنامه هاي توسعه فرودگاه جهرم دانست و افزود: ترمينال موجود قديمي است و ظرفيت محدودي دارد، بنابراين در اين فرودگاه ترمينالي به وسعت 1500 متر مربع با اعتباري بالغ بر 6 ميليارد تومان در حال احداث است.تاكنون مناقصه صورت پذيرفته و پيمانكار مشخص شده است.همچنين زمين جانمايي و تخصيص داده شده است و ساخت ترمينال اكنون در مرحله گودبرداري قرار دارد.وي رفع معارض از زمين هاي فرودگاهي را نيز از جمله برنامه هاي توسعه فرودگاه جهرم برشمرد و ادامه داد: 72 هكتار از زمين هاي فرودگاه معارض داشت، به همين علت 5 ميليارد تومان اعتبار از طرف شركت فرودگاه ها تخصيص داده شد كه از طريق صلح و سازش با مالكين و زارعين مشكل حل شود.اكنون به دنبال مشخص شدن حدود زمين هاي فرودگاه و دريافت سند هستيم تا در آينده طرح هاي توسعه اي به مشكل نخورد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد