خبر خبر

ترمينال خارجي فرودگاه شيراز با مشارکت بخش خصوصي تکميل مي شود
مديرکل فرودگاه هاي استان فارس از تکميل ترمينال بين المللي فرودگاه شيراز توسط بخش خصوصي به روش BLT خبرداد.

 

مديركل فرودگاه هاي استان فارس از تكميل ترمينال بين المللي فرودگاه شيراز توسط بخش خصوصي به روش BLT خبرداد.

رضا بدیعی فرد با اعلام اين خبر افزود: اکنون  بیشترین حجم  پروژه های شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در فرودگاه شیراز در حال اجرا است.

به گفته وی ارزش مالی پروژه های فرودگاه بین المللی شیراز  نزدیک به 700 میلیارد تومان  است این موضوع  نشان می دهد که این فرودگاه با توجه به پتاسیل های گردشگری استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدیعی فرد در ادامه به اجرای برخی از  پروژه های متعدد در فرودگاههای فارس اشاره کرد و افزود: در حال حاضر  پیشرفته ترین تجهیزات درحوزه های ایمنی ، آتش نشانی و همچنین سیستم های ارتباطی و دستگاهای ناوبری و راداری خریداری، و بسیاری از این سیستم ها نصب شده و برخی هم در حال نصب واجرا  می باشد.

مدیرکل فرودگاههای فارس درادامه با اشاره به خرید دستگاه مدیریت فرکانس  به مبلغ ۶ میلیارد تومان وسیستم راداری به مبلغ  شش میلیون  و 500 هزار یورو اشاره کرد و گفت: با نصب  دستگاه سوییچینگ موسوم به مدیریت فرکانس کلیه نقاط کور رادیویی برطرف و کیفیت ارتباطات زمین به هوا ارتقا یافته است و اگرشرایط جوی هم اجازه دهد تا پایان سال جاری با اتمام جاده دسترسی و ابنیه که در ارتفاع ۳۰0۰ متری واقع در تنگ ریز قرار دارد سیستم راداری جدید  نصب و راه اندازی خواهد شد.

 وی درباره ساخت ترمینال جدید بین المللی فرودگاه شیراز نیز گفت:  قرارداد اولیه این ترمینال 97 میلیارد تومان می باشد که تا کنون  90 میلیارد تومان آن هزینه شده و پس از هزینه کرد 7 میلیارد تومان باقی مانده،  مابقی تکمیل آن توسط بخش خصوصی  و به روش BLT انجام خواهد شد.در قراداد BLT زیرساخت های لازم جهت اتصال این ترمینال به سطوح پروازی و ایجاد دسترسی برای عموم و همچنین خرید تجهیزات داخلی آن شامل سیستم های سرمایش-گرمایش، تجهیزات ترمینالی، دوربین های مداربسته و زیرساخت های برق، گاز، آب، فاضلاب، فیبرنوری و غیره اجرایی خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه این قرارداد فعال بوده و در حال نصب نمای شیشه‌ای است که تا آخر شهریور به پایان  می‌رسد، گفت: طبق پیش بینی های انجام شده  ادامه عملیات اجرایی این پروژه از طریق بخش خصوصی و در مدت 18 ماه  پایان می یابد. سایت پروژه  به صورت یک مکان مونتاژ است  و قطعات آن در خارج از این سایت  ساخته  و در محل پروژه الحاق و نصب می گردد.

وی همچنين گفت: مبلغ 30 میلیارد تومان هزینه بهسازی در ترمینال های موجود فرودگاه شیراز و برای زیر ساخت های اولیه همچون برق و آب شده است و  تعویض کلیه کابل های روشنایی باند به طول 50 کیلومتر در حال انجام است .

مدیر کل فرودگاههای فارس همچنين به بهره برداری آزمایشی از شبکه فاضلاب فرودگاه نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد تومان جهت اجرای ۳ کیلومتر حفاری و لوله گذاری و احداث ایستگاه پمپاژ به بهره برداری رسید که ان شاءالله در آینده شاهد رفع بوی فاضلاب در منطقه فرودگاه خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ساخت ترمینال جدید فرودگاه جهرم 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ، گفت: در این فرودگاه پرواز ها دو روز در هفته برقرار می باشد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد